Vreme za raspravu po društvenim mrežama – Noć veštica

Vreme za raspravu po društvenim mrežama – Noć veštica

Svake godine u ovo vreme, na društvenim mrežama kreće žustra polemika oko toga da li treba slaviti Noć veštica? Srpska pravoslavna crkva slavi 31. oktobra Svetog Luku. Koreni Noći veštica mogu se pratiti unazad više od 2.000 godina do drevnog keltskog festivala Samhain, koji je označavao kraj sezone žetve i početak zime. Ovaj praznik slavljen je prvobitno u Irskoj i Škotskoj, a verovalo se da je to vreme kada se granica između živih i mrtvih briše.

Foto: dekoracija poda u TC Forum

Ovo je stari Keltski, istorijski praznik. Za stare Kelte je to bila Nova godina. Oni su na taj način označavali da, nakon toplih dana, stiže hladno vreme. Kelti su palili vatre da bi prizvali toplotu, palili su lekovito bilje, udisali taj vazduh i na taj način bi ojačali imunitet za predstojeću zimu. Takođe, slatkiše,su kačili na drveće i pravili su maske kojim bi plašli zle demone da ne prilaze njihovoj zajednici, naročito tokom zime.

Do 8. veka, katolički papa Grgur III je odredio 1. novembar kao Dan svih Svetih, vreme za odavanje počasti svecima i mučenicima.

Veče pre toga, poznato kao Noć svih svetih, s godinama je modifikovano u Noć veštica. Mešanje ovih tradicija pomoglo je da se zadrže osnovni elementi Samhaina, kao što su kostimi, lomače i vera u natprirodne pojave.

Ovako kažu stručnjaci, a građani koje smo pitali kažu da ne bi trebalo uvoditi obeležavanje praznika poput Noći veštica, jer sa našim običajima nema ama baš nikakve veze.

Inače, veliki tržni centri u Nišu dekorisani su u duhu obeležavanja Noći veštica.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *