Ogromno interesovanje Nišlija za promociju knjige vladike Grigorija

Ogromno interesovanje Nišlija za promociju knjige vladike Grigorija

Promocija knjige “Stranac u šumi” čiji je autor episkop Dizeldorfa i Nemačke vladika Grigorije, održana je sinoć u prepunoj sali Svetosavskog doma u Nišu. Pored vladike Grigorija, na promociji su o knjizi govorili i pisci iz Niša Dejan Stojiljković i Branislav Janković.

„Svi koji lutaju, izgube se. U romanu, mladi monah odlazi u šumu gde nailazi na časnog starca iz Indije. U razgovorima sa njim razmatraju teme o dobru i zlu, veri, ljudima, ratu i miru. Kroz njihovu prepisku vidimo duhovno sazrevanje mladog monaha, ali i delove istorije našeg naroda. Događaji u knjizi prikazani su kroz monašku perspektivu gde monah kao usamljenik i starac simbolizuje mudrost i čistotu uvek pružajući savete koji ostaju urezani u našoj svesti“, rekao je u uvodnom delu Stojiljković.

Branislav Janković je rekao da je život jednog čoveka niz susreta, mesta i dela koja ostavljaju senke u životima drugih.

Vladika Grigorije je svojom knjigom ostavio jednu takvu senku, duboku i značajnu. Stranac u šumi simbolizuje nepoznato, ali i neizbežno povezivanje koje ne treba da nas plaši, već da nas obogati, kazao je Janković.

Pisan kao lična ispovest, „Stranac u šumi“ je dragoceni uvid u sedmogodišnje monaško iskustvo vladike Grigorija stečeno pre nego što je izabran za episkopa. Kroz venac priča, vladika promišlja večna pitanja koja se postavljaju pred svakog čoveka, ne samo monahe i duhovnike, ali u koja se većina nerado upušta – to su pitanja vere, ljubavi, rata, mira, svetosti i slave, nade, bola, prijateljstva, pokajanja…

Do kakvih sve otkrića i istina, samospoznaja i priznanja dolazi pisac, saznaće i čitalac kroz njegove uzbudljive i zatajne susrete sa svojim sagovornikom, pustinjakom i duhovnim srodnikom, stanovnikom skrivene kolibe u šumi, svojevrsne šumske kelije, kroz njihove razgovore i suočavanja, neočekivana pitanja i još manje očekivane odgovore koji nalikuju na prave, bolne ali u svom metaforičnom značenju otrežnjujuće bokserske udarce“, poručuju iz „Lagune“, koja je objavila ovo delo.

Svaki jug je za mene domovina i kolijevka, a pogotovo ovaj kraj u kojem su živeli Bora Stanković i Stevan Sremac, Nušić i naročito Branko Miljković. Nekako, uvek me to podseća na moje milo Trebinje i na Dučića i Šantića i na tu toplinu juga, to nebo ispod koga su koračali tako veliki ljudi. Večeras je u Nišu bilo stvarno prelijepo, atmosfera je bila nekako ispunjena dobrotom naroda koji traži živu reč, ja sam se trudio da govorim iskreno. Nemam utisak da sam govorio nešto spektakularno, al kad god god govorimo sa ljudima iskreno, oni to prihvataju i onda dođe do jednog dodira između naših srca. Ja mislim da je u tome tajna života, da iskoračimo iz sebe rečima, delima i da dodirnemo srce onog drugog i tako oživljavamo i svoje srce i njegovo srce. Dakle, večeras je u Nišu bilo nekako srdačno i prepuno topline, rekao je vladika Grigorije.

Branislav Janković pitao je vladiku o ljubavi.

Pomenuli ste reč ljubav, međutim, junak vaše knjige kaže da od ljubavi nema veće ni gore kazne.

Zato što mi ne možemo da izdržimo ljubav, jedan je od razloga zašto on to kaže, kaže vladika Grigorije.

Mi nemamo sposobnost za savršenu ljubav…mi volimo nekog zato što je visok, zato što ima crne, zelene ili plave oči, zato što je vitka, plava i uvek nekog volimo zbog nečega. Savršena ljubav to ne podrazumeva. Ona voli bez razloga i zato je kad ti se da ljubav, kazna. Mi to radimo po osobinama, a Bog ne voli to, on voli naše srce. U Starom zavetu, prorok Jeremija govori: Daj mi svoje srce da vidim jesi li moje. Nemoj meni pokazivati svoje oči i svoju frizuru, svoje odijelo, svoje znanje i sposobnosti, nego mi daj svoje srce, jer tamo nema laži, kaže vladika Grigorije.

Skoro sam pričao u crkvi ljudima o molitvi, pomolite se iskreno, tako da ta reč siđe u vaša srca. Molitva je nešto najuzvišenije, nešto najbolje…Nemoj da misliš čoveče ako si naučio “Oče naš” da si nešto uradio. Molitva je riječ u kojoj je sadržaj Bog, a Bog je ljubav. Bog je istina, iako govoriš te riječi, ako hoćeš da pričaš s njim, onda moraš da shvatiš šta se u tom trenutku događa. Događa se, kako kaže moj Sveti Grigorije Bogoslov, sjedinjenje smrtnog i besmrtnog. U tački tvog srca, to besmrtno obuhvata tvoje smrtno i tvoje smrtno postaje besmrtno. To je toliko moćno i kada u toj tački u dnu tvog srca se dogodi taj susret, oživljava se tvoje biće. Isto kao kad zaboraviš sve to vremenom, grijehom, okolnostima, tvoje biće postepeno vijene…Neopisiva je moć riječi. Ja svih ovih dana govorim da je riječ najmoćnija. Ona može da te ubije, može da te podigne i zato je toliko odgovorno pisati riječi, rekao je, pored ostalog, vladika Grigorije u Nišu, na promociji svoje knjige Stranac u šumi.

Posle promocije, vladika je potpisivao knjige, a redovi publike koja je strpljivo čekala, najbolje opisuju ogromno interesovanje Nišlija za novu knjigu vladike Grigorija.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *