Svetski dan zdravlja posvećen zaštiti žena u reproduktivnom periodu

Svetski dan zdravlja obeležava se svakog 7. aprila na godišnjicu osnivanja Svetske zdravstvene organizacije, a slogan ovogodišnje kampanje je „Zdravi počeci, budućnost koja obećava“, sa fokusom na zdravstvenu zaštitu žena u reproduktivnom periodu, zdravlje novorođenčadi i pužanje podrške porodicama.
Srbija kao zemlja je u potpunosti ostvarila podciljeve vezane za smanjenje maternalne smrtnosti i smanjenje neonatalne i smrtnosti dece starosti do pet godina, dok je značajan napredak postignut u pogledu smanjenja učestalosti zaraznih bolesti, kao i smanjenja stope smrtnosti od nezaraznih bolesti. Primetan je napredak u pogledu univerzalnog pristupa uslugama koje se odnose na zdravstvenu zaštitu vezanu za seksualno i reproduktivno zdravlje, uključujući planiranje porodice, ali je sa druge strane došlo do blagog povećanja stope rađanja među adolescentkinjama, saopštio je Institut za javno zdravlje Vojvodine.
Kada govorimo o cilju 5: Postići rodnu ravnopravnost i osnaživati sve žene i devojčice, podaci ukazuju da je u velikoj meri opšti pravni okvir uspostavljen, ali da je potrebno dalje unaprediti okvir u oblasti nasilja nad ženama i braka i porodice.
Ciljevi kampanje:
Podizanje svesti o značaju zaštite zdravlja majki i novorođenčadi i potrebnoj zaštiti njihovih prava.
Zagovaranje za finansiranje aktivnosti usmerenih na unapređenje zdravlje i blagostanje žena i novorođenčadi.
Podsticanje kolektivne akcije za podršku roditeljima, kao i zdravstvenim radnicima koji pružaju zdravstvenu zaštitu ovoj populacionoj grupi.
Obezbeđivanje korisnih zdravstvenih informacija koje se odnose na trudnoću, porođaj i period nakon porođaja.
Ključne poruke:
Kampanja treba da podstakne globalnu pažnju na zdravlje i blagostanje žena i dece. Ovo uključuje zagovaranje donošenja zakonske regulative koja štiti njihovo zdravlje i prava (plaćeno porodiljsko odsustvo, zaštita pri zapošljavanju, kao i pristup uslugama za planiranje porodice).
Usmeravanje aktivnosti na sprečavanje delovanja klimatskih promena i njihovog uticaja na zdravlje trudnice i novorođenčad, jer je dokazana direktna povezanost dejstva visokih spoljnih temperatura na prevremeni porođaj, nastanak povišenog krvnog pritiska i pojave šećerne bolesti tokom trudnoće, kao i povećanu smrtnost novorođenčadi.
Kreiranje programa i sprovođenje istraživanja vezanih za unapređenje zdravlja žena i dece.
Pružanje podrške zdravstvenim radnicima koji pružaju osnovnu zdravstvenu zaštitu trudnicama i bebama, sa fokusom na jačanju uloge babica u zdravstvenim sistemima kroz obuku, akreditaciju i prateće smernice.
Zdravlje majki i beba je temelj zdravih porodica i zajednica, odnosno sigurna budućnost svih nas!
Obeležavanje Svetskog dan zdravlja je prilika da se podsetimo na značaj zdravih stilova života za očuvanje zdravlja žena u reproduktivnom periodu koji obezbeđuju ne samo dobro zdravlje budućih majki, trudnica i babinjara, već i zdrav početak i preduslove za dobro zdravlje i blagostanje novorođenčadi.