Žene se sve kasnije odlučuju na materinstvo, donacija jajnih ćelija najnoviji trend

Žene se sve kasnije odlučuju na materinstvo, donacija jajnih ćelija najnoviji trend

Simpozijum „Niški dani“ koji je organizovan danas u Naučno tehnološkom parku okupio je stručnjake ginekologije i akušerstva iz cele Srbije,  koji će razmeniti najnovije informacije i postignuća u domenu ginekologije i akušerstva. Tokom dana biće realizovano 16 predavanja iz više oblasti ginekologije i akušerstva.

Rukovodilac Klinike za ginekologiju i akušerstvo UKC Niš Dejan Mitić najavio je da će do kraja 2027. godine Niš dobiti savremeno, novo porodilište, sa apartmanima za porodilje.

Na ovim skupovima se razmenjuju najnovija saznanja iz svake oblasti. Najveći problem koji ima sadašnja ženska populacija je odlaganje rađanja, kaže Mitić. To je nešto sa čim se suočavamo poslednjih decenija. Žene u nekim kasnijim godinama dođu na ideju da osnuju porodicu. Naravno da je to problem, jer kako starimo mi, tako stare i jajne ćelije i one zapravo predstavljaju najveći problem. Ništa ne može adekvatno da odgovori starenju našeg organizma, starenju jajnika i naših ćelija. Naša iskustva u vantelesnom oplođenju su u skladu sa svetskim trendovima. I u svetu i kod nas, kod vantelesne, jedna trećina žena ostane trudna, jedna četvrtina rodi. Upravo taj odnos se menja, na našu žalost, zbog odlaganja rađanja i zbog tih jajnih ćelija koje su sve starije, tako da je najnoviji trend donacija jajnih ćelija. Možda bi trebalo da sve žene imaju u glavi da donacija jajnih ćelija doprinosi njihovom materinstvu, a to su opet mlade jajne ćelije koje daju zdrave embrione i koji mogu da daju zdravu bebu, ističe Mitić.

Prof. Jelena Milošević Stevanović radi na odeljenju carskih rezova u Ginekološko akušerskoj klinici UKC Niš i na pitanje gde smo mi u odnosu na Evropu i svet, odgovara da adekvatno pratimo svetske trendove.

Napredak je poslednjih godina naročito postignut u oblasti vantelesnog oplođenja, u oblasti perinatološke zaštite…tako da mogu da kažem što se tiče protokola po kojima radimo u koraku smo sa svetom. Možda nam nedostaje adekvatna oprema u pojedinim segmentima, prostor u kojem radimo i takve tehničke stvari.

Sve je češći problem steriliteta. Taj broj žena koje imaju problem da zatrudne je dosta veliki i napredak je postignut u tom smislu što se većem broju takvih pacijentkinja može pomoći. Sada postoji mogućnost zamrzavanja embriona, mogućnost donacije reproduktivnog materijala, tako da je proširen spektar pacijentkinja kojima se može pružiti pomoć, kaže Milošević Stevanović.

Povodom šest decenija od održavanja niškog ginekološko akušerskog simpozijuma davne 1965. godine, u holu Naučno tehnološkog parka je postavljena izložba pod nazivom „60 godina niških dana“. Organizatori simpozijuma su Klinika za ginekologiju i akušerstvo Univerzitetskog Kliničkog centra Niš, Katedra za ginekologiju i akušerstvo Medicinskog fakulteta Univerziteta u Niš-u uz podršku Ginekološko akušerske sekcije Srpskog lekarskog društva.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *