Božić- jedan od najradosnijih praznika
Pravoslavni vernici, čija crkva poštuje stari julijanski kalendar, Božić, rođenje Isusa Hrista, proslavljaju 7. januara. Prethodi mu božićni post, koji traje od 28. novembra do 6. januara. Osnovni ciljevi posta su: proslavljanje Boga i njegovih svetih i očišćenje duše i tela od telesnih i duševnih strasti. Post podrazumeva molitve i činjenje dobročinstava, uzdržavanje od loših misli, želja i dela, kao i uzdržavanje od mrsne hrane.
Na Božić, kod Srba se na stolu najčešće na stolu nalazi pečeno prase, a u nekim krajevima to može biti i mlado jagnje i naziva se veselica.
Na dan Božića žene peku česnicu koja može biti slana ili slatka, u zavisnosti od porodičnog nasleđa i podneblja. Ujutru se ide u crkvu na službu i pričest i jede se prvi mrsni doručak. Božić je porodični praznik, pa se na dan Božića ne ide u goste. Izuzetak je jedino položajnik. Položajnik je prva osoba koja uđe u kuću, na dan Božića i obično je to dete ili osoba bliska porodici, navodi se na sajtu Hrama vaznesenja Gospodnjeg Eparhije Braničevske. Položajnik ulazi u kuću, stupa desnom nogom preko praga, pozdravlja ukućane i čestita Božić rečima „Hristos se rodi“, a ukućani odgovaraju „Vaistinu se rodi“. Zatim položajnik pali grančicu badnjaka i počinje da izgovara želje za domaćine i kuću „Koliko iskrica toliko srećica. Koliko varnica toliko zdravlja i parica…“
Na Božić se ljudi pozdravljaju rečima: „Hristos se rodi!“ i otpozdravljaju sa: „Vaistinu se rodi!“.