Niš: Vlade Srbije i Ugande potpisale Memorandum o saradnji

Niš: Vlade Srbije i Ugande potpisale Memorandum o saradnji

Grad Niš je danas bio domaćin prvog zasedanja Mešovite komisije za trgovinsku saradnju između Republike Srbije i Republike Ugande. Nakon sastanka potpisan je i Memorandum o razumevanju u oblasti vazdušnog saobraćaja, kao i sporazum o vazdušnom saobraćaju između Vlada Republike Srbije i Vlade Republike Ugande, čime se otvaraju vrata za povećanje obima kargo saobraćaja i trgovinske razmene dve zemlje, koje će na ovaj način dobiti i mogućnost plasmana svojih roba i na treća tržišta, odnosno na prostor Evrope kada je privreda Ugande u pitanju, kao i na tržišta Afrike, kada je u pitanju naša zemlja.

Dobre političke odnose sa Ugandom moramo da prenesemo na teren ekonomije i značajno proširimo trgovinsku saradnju. Uganda je zemlja sa velikim potencijalom kada je reč o sirovinama i resursima, dok Srbija poseduje stručnost i tehnologiju koja može doprineti dodatnom ekonomskom razvoju Ugande’’, izjavio je ministar trgovine Tomislav Momirović nakon prvog zasedanja.

Momirović je podvukao da „Srbija ostaje posvećena razvoju političkih odnosa sa prijateljima iz Afrike, a naročito sa zemljama koje su se pokazale kao iskreni prijatelji u izuzetno teškim vremenima za našu zemlju“.

U Nišu smo održali prvo zasedanjeMešovite komisije za trgovinsku saradnju između Republike Srbije i Republike Ugande. Predsedavajući Mešovitom komisijom za trgovinsku saradnju, zajedno sa kolegom ministrom trgovine i industrije Ugande, Vilsonom Mbasu Mbadijem, istakao sam da ovo zasedanje predstavlja novo poglavlje u političkim i ekonomskim odnosima između Srbije i Ugande. Sastanci koje smo danas održali pružiće snažan podsticaj daljem unapređenju ekonomskih odnosa između naših zemalja.

Momirović je dodao da Uganda želi što obuhvatniji razvoj ekonomskih i trgovinskih veza sa Srbijom, naročito kada je reč o uvozu poljoprivrednih proizvoda, a postoji prilika i da naše konditorske proizvode ponudimo građanima Ugande, kao i drugim afričkim zemljama.

Želimo da vidimo što više srpskih kompanija u ovoj i drugim zemljama istočne Afrike. Naši privrednici moraju da imaju na umu da je Uganda danas tržište sa preko 50 miliona stanovnika i da postoji veliki prostor za saradnju, ali i plasman naših proizvoda na treća tržišta. Poljoprivreda je svakako najvažniji sektor u ekonomiji Ugande, a imajući u vidu naše potencijale u agraru i potrebe tržišta Ugande za jačanje saradnje u ovoj oblasti, poseban akcenat ćemo staviti na izvoz poljoprivrednih proizvoda, ali i podršku modernizaciji ovog sektora kroz različite projekte i ekspertizu, zaključio je Tomislav Momirović.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *