Pomeranje časovnika za jedan sat unapred

U noći između subote i nedelje 30. marta 2025. godine počinje letnje računanje vremena, kada časovnike treba pomeriti jedan sat unapred. Na osnovu Zakona o računanju vremena, letnje računanje vremena u 2025. godini počinje poslednje nedelje u mesecu 30. marta u 2 sata, tako što se časovnik pomera za jedan čas unapred pa se u 2 h računa kao da je 3 h.
Neke države odlučile su da odustanu od sezonskog pomeranja časovnika iz različitih razloga, dok se neke i dalje drže tog principa, bez obzira na to što zdravstveni stručnjaci kažu da je to štetno za ljude.
U sezonske promene vremena ubrajamo „prolećno“ podešavanje časovnika jedan sat unapred početkom proleća zarad dobijanja jednog sata dnevne svetlosti i „ jesenje“, kada se vreme pomera za jedan sat unazad zbog povratka na standardno vreme.
U Aziji i većem delu Afrike, Azerbejdžanu, Iranu, Jordanu, Namibiji, Rusiji, Samoi, Siriji, Turskoj, Urugvaju i većem delu Meksika ne primenjuju više vraćanje sata unapred ili unazad.
Smatra se da je Bendžamin Frenklin odgovoran za originalni koncept do kojeg je došao posle analiziranja potrošnje sveća davne 1784. godine.
On je tada predložio da ljudi promene ritam spavanja kako bi uštedeli novac. Priznaćete, danas je ta teorija potpuno izgubila na značaju.
Evropska komisija je 2018. godine predložila završetak ove prakse pomeranja časovnika, ali Evropski savet se još nije složio sa tim predlogom.