Popis stanovništva u Srbiji počinje 1. oktobra
Od 1. oktobra građani Srbije odgovaraće na 69 pitanja. Zakonska obaveza je da se u popisu učestvuje. U suprotnom, predviđene su prekršajne prijave. Popisivači će na prva vrata pokucati već u subotu u 8 sati, a onima koji odbiju da odgovore na pitanja ili daju netačne ili nepotpune podatke preti kazna od 20.000 do 50.000 dinara. Oni koji ne budu kod kuće kada anketar dođe, mogu telefonom da dogovore termin za popis. Na sva pitanja, mora se odgovoriti tačno i potpuno. Ko ne želi, ne mora da odgovori na tri – o nacionalnoj pripadnosti, veroispovesti i maternjem jeziku.
U slučaju da građanin i tada odbije da učestvuje, lokalna popisna komisija obavestiće Republički zavod za statistiku. Slučaj dalje ide u Prekršajni sud, a kazna je u rasponu od 20.000 do 50.000 dinara.
Popisivač koji je uporan i ipak zahteva odgovore na takozvana etnička pitanja biće kažnjen sa 30.000 do 50.000 dinara.
U još tri slučaja predviđene su kazne za njih – ako poslove popisa ne obavljaju blagovremeno i na propisan način, ako ne vode računa o tačnoj obradi podataka i ako ne čuva tajnost svih prikupljenih podataka.
Prikupljeni podaci od izuzetnog su značaja za ocenu trenutnog stanja, kao i za buduće planiranje i donošenje različitih strategija, kako na nacionalnom tako i lokalnom nivou.
Popisom se obezbeđuju potpuni i kvalitetni statistički podaci o stanovništvu, njegovoj starosnoj i polnoj strukturi, obrazovnoj i bračnoj strukturi, o ekonomskoj aktivnosti, o strukturi domaćinstava i porodica i o stambenom fondu.
Popis stanovništva, domaćinstava i stanova je, po sadržaju i obimu, najmasovnije i najkompleksnije statističko istraživanje koje se sprovodi u skoro svim zemljama sveta, na svakih deset godina.
Finansijska sredstva za sprovođenje Popisa stanovništva, domaćinstava i stanova 2022. godine zajednički su obezbedile Republika Srbija i Evropska unija.