Prvi školski magacin za odlaganje otpada

Prvi školski magacin za odlaganje otpada

Prvi, ogledni magacin za odlaganje opasnog otpada postavljen je u Elektrotehničkoj školi Mija Stanimirović u Nišu.

Ovo je prvi projekat te vrste u Srbiji. Krenuli smo sa inicijativom da se taj opasni otpad, koga svi generišemo, jer smo svi vozači i vozimo automobile i bar 3 litra takvog otpada svako od nas napravi tokom godine, tako da taj otpad treba adekvatno da se skladišti, reciklira ili upotrebiti u neke druge svrhe kako ne bi završavao u gradskim kanalizacijama ili u zemljištu, što je još gore, kaže Aleksandar Stevanović, direktor ETŠ Mija Stanimirović u Nišu. Ovo je ideja da naši učenici kao budući serviseri i oni koji to već rade znaju kako treba postupati sa tim otpadom. Svi bar jednom godišnje radimo mali servis na automobilu i tom prilikom iz našeg auta isteče bar tri litra opasnog otpada koji treba adekvatno zbrinuti i ideja nam je da naučimo i servisere i naše đake, buduće servisere, šta sa tim otpadom treba da rade.

To znači da najpre skladište, a nikako da sipaju u prirodu ili kanaliizaciju, istakao je Stevanović. Ovo je magacin tog opasnog otpada kako bi trebalo da izgleda u svim servisima. Praktično, svaki servis u Nišu, a i u Srbiji, treba da ima ovakav magacin opasnog otpada u kojem se prikupljaju opasne tečnosti, a onda šalju dalje na reciklažu ili uništavanje, ističe Stevanović.

U Srbiji nažalost, još uvek postoje ljudi koji se greju na ta otpadna ulja, što je jako opasno, to je kancerogeno i štetno i za ljudsko zdravlje i za vazduh. Dakle, treba obezbediti to što je opasno i čuvati ga na adekvatan način.

Aleksandra Đurišić, menadžerka udruženja Autoservisi Srbije kaže da je ovo prvi školski ogledni magacin opasnog otpada.

Iznenađujuće je da nemamo ovakvih magacina nigde, s obzirom na to da imamo toliko školskih radionica u kojima se generiše opasni otpad. Radeći sa serviserima duži niz godina, došli smo do saznanja da njima nedostaje, pre svega, edukacija i to ne samo ovoj deci kojima se danas obraćamo, nego i samim serviserima vozila. Postoje zakoni, postoje uredbe koje propisuju šta treba da se radi, ali nisu dobili baš jasne instrukcije kako to sve treba da izgleda i danas se suočavamo sa situacijom da su mnogi serviseri kažnjavani, inspekcije im ulaze u servise, ima tu i neznanja, ali svakako duboko verujemo da je ovo dobar projekat, da treba da počnemo sa decom, da ih učimo od vrtića šta je opasan otpad, kaže Đurišić.

Treba da zaštite sebe, porodice, radnike, svoje okruženje, svoj grad i državu i zbog toga stalno ponavljamo podatak da jedna kap ulja zagadi na tone vode, da kad se prospe antifriz tu više nikada ništa neće da poraste i to moramo stalno da ponavljamo kako bi i deca i serviseri bili svesni toga čemu se izlažu oni sami, čemu izlažu zemlju u kojoj žive kad nepravilno rukuju opasnim otpadom, a da, s druge strane, u saradnji sa resornim Ministarstvom nađemo rešenja koja će biti održiva i na dobar način unaprediti ovu oblast, naglašava Aleksandra Đurišić.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *