Savetovalište za decu i SOS dečja linija u niškoj Sigurnoj kući

Savetovalište za decu i SOS dečja linija u niškoj Sigurnoj kući

Od septembra prošle godine, u Sigurnoj kući u Nišu pokrenute su još dve usluge,  Savetovalište za decu žrtve nasilja i SOS dečja linija. Savetovalište je prva i jedina ustanova te vrste u Srbiji.

Pružamo terapeutske usluge deci koja imaju iskukstvo nasilja, primenjujemo kognitivno bihejvioralnu terapiju. Deca dolaze sa uputom iz Centra za socijalni rad, reč je o deci koja imaju iskustvo traume i kod kojih je trauma ostavila neke posledice, gde su roditelji primetili neke simptome, kaže direktorka Sigurne kuće u Nišu Sonja Šćekić.

-Sonja Šćekić, direktorka Sigurne kuće u Nišu-

Sa decom na seanse dolaze i roditelji i u proseku je potrebno oko 20 seansi. Ono čime smo mi u Savetovalištu zadovoljni jeste povratna informacija od zaposlenih u Centru za socijalni rad da su roditelji koji su ovde dolazili i još uvek dolaze sa decom zadovoljni postignutim rezultatima jer se simpromi kod dece postepeno gube.

-Čekaonica u Savetovalištu za decu žrtve nasilja-

U februaru smo, u okviru Savetovališta, otvorili i SOS dečju liniju, broj je 0800 000 803 i deca nas mogu pozvati svakog radnog dana od 8 do 15 sati. Šest naših stručnih radnika je završilo akreditovani program za dečje telefonske savetnike i imamo pozive.

Ne mogu da kažem da je to zaživelo onako kako smo mi očekivali, da bude po desetak i više poziva dnevno, ali deca se javljaju, ističe Sonja Šćekić.

-Razgovor sa detetom koje je pozvalo SOS broj-

Savetnici sa decom razgovaraju o različitim problemima, kaže Dragana Petrović, savetnica na dečjoj SOS liniji.

Neki od problema zbog kojih nas deca pozivaju su problemi u porodici, u vršnjačkim odnosima, javljaju se zbog problema sa učenjem i koncentracijom, problema sa spavanjem i često zbog osećaja usamljenosti. Naša linija je anonimna, što omogućava deci da se osećaju sigurno dok pručaju o svojim problemima. Tu smo da saslušamo svako dete i pružimo podršku koja je u tom trenutku potrebna i dostupna, kaže Dragana Petrović.

Inače, zaposleni u Sigurnoj kući, na čelu sa direktorkom Sonjom Šćekić, organizuju radionice za učenike osnovnih i srednjih škola u Nišu, gde govore o empatiji i nenasilnoj komunikaciji, kako bi deca shvatila da je nasilje prema bilo kome neprihvatljivo.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *