Srpski jezik – jedini evropski jezik koji ima dva pisma

Srpski jezik – jedini evropski jezik koji ima dva pisma

Danas se obeležava Međunarodni dan maternjeg jezika.

“ Volite srpski jezik svakoga dana pomalo. Srpski jezik nema nikoga drugog osim nas! Hajde da ga poslušamo i da se svaki pojedinac, čiji je maternji jezik srpski, potrudi da sačuva sve lepote srpskog jezika, da što više ceni svoj maternji jezik i ne dozvoli da nestane, jer je maternji jezik svakog čoveka jedno od najvrednijih duhovnih dobara“, poruka je Duška Radovića svom narodu.

Praznik maternjeg jezika, koji se obeležava svakog 21. februara širom sveta, ustanovio je UNESKO 1999. godine, a rezolucijom potvrdila Generalna skupština Ujedinjenih nacija.

Današnji dan posvećen je maternjem jeziku i očuvanju kulturnog obeležja. Kako bi se izborili za svoja prava i svoj maternji jezik, mladi reformatori okupili su se 21. februara 1952. godine u Istočnom Pakistanu (današnjem Bangladešu) protestujući što njihov maternji jezik (bengalski) nije proglašen kao zvanični. Tokom sukoba nekoliko studenata je ubijeno, a na stotine njih bilo je ranjeno. UNESKO je 17. novembra 1999. godine proglasio Međunarodni dan maternjeg jezika koji se obeležava svake godine 21. februara, s ciljem negovanja, očuvanja i poštovanja jezičke i kulturne raznolikosti i višejezičnosti. Hrabri studenti uspeli su da se izbore za svoj maternji jezik, a na nama ostaje da ih se sećamo i s ponosom obeležavamo Dan maternjeg jezika.

Zabrinjava  činjenica da mladi, pa i deca sve više koriste tuđice i skraćenice, čime se skrnavi srpski jezik i zato je velika odgovornost na roditeljima i nastavnicima da ovakve pojave sprečavaju. Inače, pored sve češće upotrebe engleskih reči, treba reći da u srpskom jeziku postoji više od 7.000 turskih reči.

I za kraj jedna zanimljivost: Da li ste znali da je srpski jezik bogat palindromima? To su reči, izrazi, rečenice koji imaju isto značenje i kada se čitaju otpozadi:

Ana voli Milovana. I jogurt ujutru goji. Sir ima miris. Oni vole belo vino. 

Čuvajmo svoj maternji jezik, gde god da smo!

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *