Zavod za sudsku medicinu u Nišu rešava najteže slučajeve krivičnih dela

Zavod za sudsku medicinu u Nišu predstavio je danas, na skupu Sekcije za sudsku medicinu Srpskog lekarskog društva, svoja iskustva i novine u oblasti forenzičke medicine. Na Medicinskom fakultetu okupili su se tužioci iz cele Srbije, kao i lekari iz svih naših centara za sudsku medicinu, zavoda i instituta.
Zavod za sudsku medicinu u Nišu praktično je jedinstvena ustanova u Srbiji koja pod jednim krovom obuhvata sve forenzičke discipline. Sve ono što se u sudskoj medicini radi, to je ono što mi radimo pod jednim krovom i objedinjujemo sve te metodologije, razrešavajući razne kriminalističke slučajeve i ne samo kriminalističke, već i za neka druga pravna i fizička lica, naveo je profesor Goran Ilić, direktor Zavoda za sudsku medicinu i šef Katedre za sudsku medicinu Medicinskog fakulteta u Nišu.
Ono što je za javnost najinteresantnije, to je razrešenje najtežih krivičnih dela. I obdukcija i patohistologija i toksikologija i sve vrste DNK analiza i bioloških tragova se ovde mogu raditi i sve se objedinjuje kroz ekspertize koje mi dajemo i želim i da podsetim i dam neke nove činjenice i našim kolegama i koleginicama, ali i ljudima iz pravosudnog sistema. A nove činjenice su te da je su DNK i toksikološka laboratorija koje rade te najfinije analize, akreditovane po najnovijim ISO standardima, da radimo mnogo analiza koje se ranije nisu radile, koje mogu otkriti elemente krivičnog dela, a radi se i analiza obrazaca bioloških tragova koja nam ukazuje na to kako je povreda naneta, kako se žrtva, odnosno napadač kretao pre i posle povređivanja, da li se tragovi krvi mogu naći na nekim predmetima koji se kasnije uviđajem mogu otkriti itd, tako da mi objedinjujemo tu celinu od analize scene zločina do obdukcionog stola pa do uzoraka koje kasnije analiziramo, rekao je Ilić.
Taj jedinstveni pristup je ono na šta želim da podsetim i nove elemente, kao što je npr. analiza obrazaca krvnih mrlja, kako nastaju tragovi krvi pri izvršenju krivičnog dela, takođe i na to želim da skrenem pažnju.
Upravo zbog toga smo u prilici da pomognemo kolegama iz cele zemlje, a posebno tužiocima, pružanjem preciznih i brzih veštačenja, što je često ključno za vođenje istrage i pravilnu kvalifikaciju krivičnih dela, ističe Ilić.
O značaju i efikasnosti saradnje tužilaca i zaposlenih u Zavodu za sudsku medicinu govorila je i Tatjana Stevanović, viši javni tužilac u Nišu.
Za postupanje u Višem javnom tužilaštvu, s obzirom na to da se radi o najtežim krivičnim delima, neophodno nam je hitno postupanje koje je u roku od 48 sati od momenta zadržavanja lica, tako da bi mi, po pravilu, trebalo da imamo veštačenje telesnih povreda pre tih 48 sati.
Neophodan nam je rad Zavoda za sudsku medicinu u Nišu, jer zaista od momenta obaveštavanja njih koji su često i prisutni na našim uviđajima pa do momenta njihovih preliminarnih nalaza, mi imamo situaciju da to traje maksimalno od 24 do 48 sati.Kod ubistva tročlane porodice Đokić u selu Moravac kod Aleksinca, ja sam pozvala da sa mnom pođe i kolega iz Sudske medicine, s obzirom na to da je to lično moj predmet. Kolega je sve vreme bio sa mnom na uviđajima, mi smo odmah znali o koliko tela se radi i kog su pola, zaista jedan vrlo profesionalan rad i vrlo profesionalno postupanje, kaže Stevanović.